Cum se creează un cont pentru o persoană juridică/organizație

Publicat 15 February, 2024. Actualizare: 5 July, 2024.
Cum se creează un cont pentru o persoană juridică/organizație

Sunteți o organizație non-profit care are nevoie de o platformă de strângere de fonduri pentru a colecta donații? Află cum să înregistrezi un cont pentru o persoană juridică pe 4fund.com!

Strângerea de fonduri este sufletul organizațiilor non-profit, alimentând misiunea acestora de a face o diferență în lume. Este, de asemenea, o modalitate de a strânge bani de la oameni din întreaga lume cu pasiuni similare sau de a obține sprijin de la fanii proiectelor tale. Crowdfunding a fost folosit de nenumărate ori pentru a ajuta la atingerea unor obiective de tot felul.

Un aspect esențial al strângerii eficiente de fonduri este gestionarea eficientă a finanțelor, iar o platformă online cuprinzătoare este modalitatea de a face acest lucru. Fie că sunteți o organizație caritabilă, o fundație științifică, un grup de conservare, un club sportiv, o companie de producție cinematografică sau orice altceva, 4fund.com vă oferă toate funcționalitățile de care aveți nevoie pentru activitățile dvs. de strângere de fonduri.

De ce este mai bine să alegeți 4fund.com? Este o platformă complet gratuită, licențiată ca Prestator de Servicii de Plată în Uniunea Europeană, Liechtenstein, Norvegia și Islanda, cu o gamă largă de caracteristici unice care vor fi utile organizației sau companiei tale. Aflați mai multe despre noi aici.

Ghid pas cu pas:

 1. Cont pentru o persoană juridică pe 4fund.com
 2. Transformareaunei organizații în beneficiar fix

În acest tutorial, vă vom arăta cum să creați un cont pentru o persoană juridică/entitate. Aceștia sunt pașii de bază pe care trebuie să îi urmați pentru a organiza strângeri de fonduri ca organizație sau companie pe 4fund.com. Urmați instrucțiunile de mai jos!

1. Înscrierea

Mai întâi trebuie să vă înregistrați un cont folosind adresa de e-mail a organizației/companiei dvs. Nu uitați, dacă aveți deja un profil înregistrat la adresa dvs. de e-mail privată, va trebui să creați un cont nou!

The screenshot shows where the account registration button is located in the interface.

Faceți clic pe pictograma cu imaginea unei persoane din colțul din dreapta sus și selectați "Creați un cont" sau faceți clic aici.

The screenshot shows a button on the form, leading to the registration of the organisation's account.

Accesați secțiunea de înregistrare a companiei făcând clic aici.

The screenshot shows the first step of the account registration process - signing up.

Înregistrați contul folosind adresa de e-mail asociată organizației/companiei dvs. Completați formularul. Introduceți:

 • Primul nume
 • Ultimul nume
 • E-mail asociat cu organizația dvs.
 • Parola

După ce ați citit termenii și condițiile și politica de confidențialitate, vă rugăm să le acceptați și să analizați dacă doriți să primiți buletine informative.

2. Verificarea ca persoană fizică

Următorul lucru pe care trebuie să îl faceți este să vă verificați contul (în acest moment ca persoană fizică). Înainte de a putea verifica detaliile organizației/companiei dvs., trebuie să finalizați verificarea contului dvs. personal cu datele dvs. personale. Numai după ce ați finalizat acest proces, veți putea să vă trimiteți detaliile contului companiei/organizației.

The screenshot shows the second step of the account registration process - verification.

Începeți procesul de verificare făcând clic pe "Cont pentru persoană fizică".

The screenshot shows the verification process as a natural person.

Completați formularul. Introduceți:

 • Prenumele
 • Numele de familie
 • Naționalitate (țară)
 • Țara de naștere
 • Data nașterii
 • Numărul PESEL (dacă aveți un act de identitate polonez)
 • Tipul documentului de identitate
 • Seria și numărul documentului de identitate
 • Data de expirare a documentului de identitate
 • Țara de reședință (trebuie să fiți rezident al uneia dintre țările SEE)

După ce treceți la pasul următor, veți vedea "Declarația PEP". Citiți definițiile PEP și verificați dacă nu sunteți un PEP.

The screenshot shows a screen with the natural person's data filled in.

Verificați cu atenție dacă toate datele sunt corecte. După salvarea datelor, acestea nu vor mai putea fi modificate, iar în cazul în care acestea nu corespund cu datele rezultate din etapele de verificare ulterioare, verificarea nu poate fi finalizată. Contul dvs. poate fi șters, iar fondurile returnate expeditorilor.

După ce sunteți sigur, faceți clic pe butonul "Salvare".

The screenshot shows the process of adding a document to verify a natural person.

Va trebui să încărcați o fotografie a actului dvs. de identitate și o fotografie a feței dvs.

Faceți clic pe butonul "Alegeți documentul" pentru a începe procesul. Selectați țara emitentă, alegeți documentul și continuați să încărcați fotografii.

Puteți utiliza camera foto a telefonului dumneavoastră sau puteți încărca fotografii pe care le aveți deja pe hard disk (nu se acceptă scanări sau fotocopii).

The screenshot shows the screen for uploading a personal document, emphasising that it cannot be a scan or photocopy

Pentru a încărca fotografii de pe hard disk, faceți clic pe "sau încărcați fotografia - fără scanări sau fotocopii" sub butonul "Continuare pe telefon".

Dacă ați ales opțiunea "Continuare pe telefon", vi se va prezenta un cod QR pe care va trebui să îl scanați cu ajutorul camerei de pe dispozitivul dvs. mobil. După scanarea codului QR, veți fi condus automat la pagina de identificare digitală Onfido. Urmați instrucțiunile de pe ecran. Va trebui să faceți fotografii clare ale actului dvs. de identitate și fotografii ale feței dvs.

3. Completarea formularului companiei

După ce ați creat un cont și ați trecut verificarea ca persoană fizică, puteți trece la completarea formularului pentru compania sau organizația dumneavoastră.

The screenshot shows the third step of the account registration process - filling in the form.

Faceți clic pe butonul "Completați formularul". Completați formularul de contact. Introduceți:

 • Numele companiei/organizației
 • Site-ul web al societății/organizației
 • Forma juridică a companiei/organizației
 • Descrierea companiei/organizației
 • Descrierea proiectului pe care compania/organizația dorește să îl organizeze pe 4fund
 • Numărul lunar estimat de plăți pentru proiect
 • Țara
 • Link social media (puteți adăuga mai multe - faceți clic pe "Adăugați un alt link social media")

Rețineți că nu aveți opțiunea de a introduce o adresă de e-mail. Aceasta este completată automat.

După ce ați citit termenii și condițiile și politica de confidențialitate, vă rugăm să le acceptați și să vă gândiți dacă doriți să primiți buletine informative. După aceea, faceți clic pe butonul "Trimite mesaj". Echipa noastră de specialiști va analiza cu atenție solicitarea dumneavoastră!

4. Finalizarea procesului

Veți primi un răspuns privind înregistrarea companiei din partea echipei noastre după ce cererea dvs. a fost examinată cu atenție. Vă vom ghida prin procesul de schimbare a tipului de cont. Dacă aveți întrebări suplimentare, nu ezitați să ne contactați! Vom fi bucuroși să răspundem la orice întrebare pe care o aveți și să vă ajutăm pe parcursul procesului!

The screenshot shows where to contact the 4fund.com service department

Transformarea unei organizații în beneficiar fix

În timp ce așteptați un răspuns, vă recomandăm să citiți articolul nostru despre strângerea de fonduri în numele ONG-urilor. Acest tip de campanie este o modalitate ușoară de a-i lăsa pe alții să strângă bani pentru organizația dvs

Doriți să aflați mai multe despre acest proces?

Doriți să aflați mai multe despre proces?

Facebook Twitter


Comentarii 0

sau Înscrieți-vă pentru a adăuga un comentariu.

Nu există comentarii încă, fii primul care comentează!